Bugun...



Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü, Vereme dikkat!!

Yücel BULUT/ TURKUAZ AKDENİZ - ANTALYA'nın Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden, Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-01-2019 22:14:37 Tarih: 06-01-2019 22:09

Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü, Vereme dikkat!!

 Gazipaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden, Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı. Verem (tüberküloz) hastalığının, “M. tuberculosis” basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalık olduğu vurgulanan açıklamada, düzenli ilaç kullanımıyla hastalığın durdurulabileceği kaydedildi.  Açıklamada, Veremin hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizde verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta 2Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’ olarak belirlenmiştir. Tüberküloz (TB), insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır Tüberküloz vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan yayma (+) akciğer tüberkülozu vakalarının (balgamında verem mikrobu tespit edilmiş vakalar) başarı ile tedavi edilmesi tüberküloz kontrolünde en önemli hususlardan birisidir.

TEŞHİS VE TEDAVİSİ ÜCRETSİZ

Verem hastalığına yakalananların aileleri ve diğer temaslıları da Verem Savaş Dispanserlerine davet edilerek kontrol edilmektedir. Bulaştırıcı olan hastaların yakın çevresindekilere koruyucu ilaç verilmekte olup hasta olduğu tespit edilenlere ise tedavi başlanmaktadır. Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır.

DGT UYGULANIYOR

Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır.”

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “ Özetle; Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın. Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir. Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız” denildi.




Editör: Yücel BULUT

Bu haber 1748 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YAZARLAR
YUKARI YUKARI