Bugun...Gazipaşa Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinden 2018 yılı istatistik

Yücel BULUT/ TURKUAZ AKDENİZ- ANTALYA'nın Gazipaşa İlçe Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği, 2016, 2017 ve 2018 yılından bu güne kadar sorumluluk bölgesinde yaptığı çalışmaların istatistikleri paylaştı.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-01-2019 20:51:24 Tarih: 06-01-2019 20:07

Gazipaşa Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğinden 2018 yılı istatistik

Gazipaşa Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği, yaşanan trafik kazaları 2016, 2017 ve 2018’de kademe, kademe azaldı. 2016 yılında ilçe de 72 kaza meydana geldi.  2017’de bu sayı 59’a düşerken, 2018’de Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği sorumluk alanında meydana gelen kaza sayısı 55’e düştü. Azalan trafik kazalarıyla birlikte kazalarda yaralanma sayısı da azaldı. 2016 meydana gelen 72 kazada 84 kişi, 2017’de 59 kazada 78 kişi, 2018’de 55 kazada 48 kişi yaralanırken olay yerinde ölümlü vakalarla karşılaşılmadı.

İlçede son üç yılda azalan trafik kazalarına rağmen, alkollü araç kullananlarının sayısının arttı. 2016 yılında 40 kişi alkollü araç kullanırken, 2017 bu rakam 72’ye, 2018’de ise 100’e yükseldi. Gazipaşa’da; 2016 yılında 24, 2017’de 56 kişi sürücü belgesi olmadan trafiğe çıktı. 2018’de ise bu sayı azalarak 52’ye düştü.

Gazipaşa’da artan trafik uygulamalarıyla birlikte, trafikten men edilen araç sayısında da artış oldu. 2016’da denetlenen 43 bin 381 araçtan 576’sı trafikten men edildi. 2017’de 53 bin 997 araç denetlenirken bu araçların 994’ü trafikten men edildi. 2018’ede ise 66 bin 665 araç denetlendi. Denetlenen araçlardan bin 125’i trafikten men edildi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren bilgi veren Gazipaşa Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri Ramazan Ersöz, amaçlarının sürücüleri cezalandırmak değil, kazaları azaltmak olduğuna dikkat çekti. Trafik kazalarının küresel bir tehdit olduğunu dile getiren Ersöz, “Bilindiği üzere her yıl ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında insan, araç, yol ve çevresinin faktörel etkileri çeşitli oranlarda olmakla birlikte, kazalara neden olan kusurlar içerisinde insan unsurunun payı yüzde 98'ler düzeyindedir. Bu düzeyi azaltmada önemli yöntemlerden birisi eğitimdir. Trafik kazaları sonucunda birçok vatandaşımız yaralanmakta veya hayatını kaybetmekte, çok sayıda vatandaşımız ise hayatının geri kalan kısmını engelli olarak geçirmek zorunda kalmaktadır. Bununla birlikte trafik kazalarından sonra büyük ekonomik kayıplar da meydana gelmektedir. Tüm insanlık için küresel bir tehdit olan trafik kazaları ile mücadele kapsamında;  Gazipaşa  Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği olarak,  trafik kazalarının bu ve kazalardan kaynaklanan can ve mal kayıplarının azaltılması vatandaşlarımızın rahat, huzur ve güven içinde yolculuk yapabilmesi için mümkün olduğunca çok sayıda yol kullanıcısına ulaşılarak trafikte riskler ve kurallar konusunda bilinçlendirme çalışması yapılacaktır. Bu bilinçlenme, özellikle sürücülerin cezalandırılarak değil, isteyerek kurallara uyma düzeyini artırmayı sağlayacaktır. Paylaşılan istatistiki verilerden anlaşılacağı üzere ilçemizde son iki yılda artan trafiğe rağmen sorumluluk güzergahımız olan D-400 Karayolunda meydana gelen kazalarda azalma olduğu görülmektedir. Özellikle kaza önleme ve müdahale yöntemleri kapsamında bizlerden desteğini esirgemeyen kurumlarımıza ve trafik bilincinin arttırılması kapsamında duyarlı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Trafik kazaları ile mücadele kapsamında 2019 yılında da özellikle kazaya etken olan "Alkollü araç kullanma, tonaj, kırmızı ışık ihlali, hız ihlali, hatalı sollama ve trafikte seyir halinde cep telefonu kullanma" başta olmak üzere diğer trafik kural ihlallerinin önüne geçilmesi için denetimlerin artarak devam edecektir. Ramazan Ersöz, “Alınan tüm tedbirlere rağmen meydana gelen kazalarda vatandaşımızın daha az zarar görmelerini sağlamak amacıyla kask ve emniyet kemeri kullanma alışkanlığının kazandırılması için trafik denetimlerinde, cezai işlem uygulamadan ziyade, eğitimlere ağırlık verilerek, Antalya Valiliğinin "Ölümle Tokalaşma Projesi" kapsamında emniyet kemeri  susturucu tokası kullanılmaması konusunda, sürücüler bilgilendirilmek suretiyle, emniyet kemeri susturucu tokası takan sürücülerden ve satışı yapılan yerlerde gerekli bilgilendirme çalışması yapılarak sattıkları susturucu tokalarını toplanması amaçlanmaktadır. 2019 yılında da yolcuk yapan yolculara huzurlu, kazasız, belasız yolculuklar diliyorum” dedi.
Editör: Yücel BULUT

Bu haber 956 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YAZARLAR
YUKARI YUKARI